Mecsek

Mecsek, czyli trochę o węgierskich górach

Pecz ma w sobie tyle uroku między innymi ze względu na swoją lokalizację. Miasto jest położone na zboczach gór. A dokładniej – pasma górskiego Mecsek. Nie są one zbyt wysokie, a tym samym chodzenie po nich nie wymaga dużych umiejętności. Dają jednak wiele możliwości spędzania wolnego czasu aktywnie i na łonie natury. Błądziliśmy tam trochę, a mimo to zostało nam jeszcze sporo do odkrycia.

Mecsek zajmuje powierzchnię ok. 500 km kwadratowych, a jego szczyty osiągają wysokość powyżej 600 m n.p.m. Zbudowany jest z piaskowca i wapieni, a także stanowi cenne źródła węgla kamiennego i rudy uranu. Jego zbocza porastają lasy liściaste, ale nie brakuje tutaj sadów i winnic. W Meczku można znaleźć też ponad 100 jaskiń i wąwozy.

Najwyższy szczyt gór Mecsek

Najwyższy szczyt gór Mecsek ma zaledwie 682 (a według niektórych źródeł 664) m n.p.m. Nosi on nazwę Zengő, co można tłumaczyć na „dźwięczny” lub „donośny”. Jest on w całości porośnięty lasem liściastym, a na samym jego wierzchołku znajduje się charakterystyczna wieża widokowa. Nie jest ona zbyt ładna, bardzo kontrastuje z naturalnym środowiskiem. Wiele osób nawet otwarcie mówi, że szpeci krajobraz. Jednak trzeba przyznać, że widok, który można z niej ujrzeć, zapiera dech w piersiach. Rozciąga się on na całe pasmo Mecsek i okoliczne miejscowości.

Z samym Zengő związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że raz w roku słychać ryk gór, który jest krzykiem wszystkich zaginionych tam poszukiwaczy skarbów. Góra ma też swojego ducha, a w jej wnętrzu znajduje się tunel, który był schronieniem dla osób prześladowanych w czasie powstania węgierskiego w 1848 roku.

Każdego roku na Zengő odbywa się tzw. baranek wielkanocny. Jego początków upatruje się w czasie I wojny światowej, kiedy osoby wzięte do niewoli przysięgły, że jeśli uda im się odzyskać wolność i wrócić do domu, będą odbywać pielgrzymki dziękczynne w góry. Obecnie tradycja ta nadal jest praktykowana. Na szczyt udają się przede wszystkim mężczyźni z okolicznych wiosek, rozpalają ognisko, śpiewają różne pieśni i schodzą w dół przed świtem. Kobiety nie uczestniczą w tym wydarzeniu.

mecsek

Najlepszy punkt widokowy na Mecsek

Zdecydowanie wartym odwiedzenia jest także (nie tylko moim zdaniem) najlepszy punkt widokowy na Mecsek. Mam na myśli Zsongor-kő, czyli Kamień Fortepianowy. Jego nazwa wzięła się z kształtu, który ma skała. Znajduje się on na wysokości 570 m n.p.m. Rozciąga się z niego przepiękna panorama:

mecsek

 

Zsongor-kő  jest położony na Jakab-hegy – najwyższej górze zachodniego pasma Mecsek (607 m n.p.m.). Jest to najbardziej atrakcyjny turystycznie szczyt. Pomijam już piękną przyrodę. Znajdują się tutaj ruiny klasztoru, wieża widokowa, Jaskinia Pustelnika, a także Babás.

Kamienie Babás są jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w górach Mecsek. Są to skalne wieże, które formowały się przez tysiące lat przez wiatr, wodę i mróz. Kształtem przypominają małych ludzi, stąd właśnie ich nazwa (właściwie „babás” oznacza „niemowlę”). Ich nazwę wyjaśnia legenda, według której skały te są zamienionymi w nie ludźmi. Jest to skutek uroku rzuconego przez przepędzonego żebraka na dwie najbardziej zamożne rodziny w wiosce u podnóży gór. Miał on powiedzieć, żeby ich członkowie skamieniali w chwili, w której poczują się najbardziej szczęśliwi. Stało się to w dniu ślubu najmłodszych córek.

Nie skłamię, jeżeli powiem, że po górach Mecsek można chodzić bez celu, a zawsze trafi się na coś, co jest warte uwagi. Samych wytyczonych szlaków jest mnóstwo. Są one bardzo dobrze oznaczone i zadbane. Pomyślano nawet o dogodnym dojeździe na początek trasy – z Peczu można to zrobić po prostu autobusem miejskim. Jedno z miejscowych stowarzyszeń miłośników górskich wycieczek podaje, że w Mecsek można spędzać nawet po 4-5 godzin (w zależności od trasy). Dodam jeszcze, że przebiega przez niego trasa pieszych wędrówek, która obejmuje całe Węgry:

mecsek

mecsek tv-torony

mecsek jesień

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *