BLOG, KRETA, MIEJSCA

Kakos Poros – widok na południe

Wędrówki po Krecie sprawiają mi dużo przyjemności. Jednak w przeciwieństwie do P. częściej wybieram trasy, które nie są wymagające i pozwalają na spokojnie cieszyć się ich pięknem. Te warunki spełnia właśnie Kakos Poros, z którego rozciąga się przepiękny widok na południowe wybrzeże regionu Sfakia.

Kakos Poros to idealna propozycja dla miłośników ładnych widoczków i patrzenia z góry na znane miejsca. Tutaj mamy okazję podziwiać Agia Roumeli i Agios Pavlos. Krajobraz jest tak piękny, że patrząc w niego, można stracić poczucie czasu. Białe plaże, soczyście zielone rośliny i woda tak niebieska, jakiej nie ma nigdzie indziej. Ale Kakos Poros to również miejsce dla osób, którym brakuje na Krecie lasu. Ścieżka przebiega wśród drzew, co nie tylko jest ratunkiem w upale, ale także całkowicie zmienia klimat.

las na krecie

las na krecie kakos poros

Jak dojechać do Kakos Poros?

Wędrówka na Kakos Poros zaczyna się w miejscowości Agios Ioannis. Właściwie niewiele w niej jest. Kilka budynków, kościoły i mały pensjonat. Wystarczy. Jest tylko jeden sposób, aby się tutaj dostać. Z Chora Sfakion (dobrze zatrzymać się tutaj na sfakianopitę!) należy kierować się serpentynami na Anopoli, przejechać przez most Aradena i jechać dalej – do pierwszej napotkanej miejscowości. Za Agios Ioannis nie ma już cywilizacji. Tylko droga, która prowadzi na Pakhnes, najwyższy szczyt Lefka Ori (który mam ambicję zdobyć następnym razem). Dojazd jest w porządku i właściwie nie napotkaliśmy żadnych trudności.

Samochód polecam zaparkować gdzieś po wjeździe do wioski. Mimo że Kakos Poros nie jest miejscem obleganym, nie zawsze może być miejsce. Nam udało się zostawić auto w cieniu, o tutaj: 35.230789, 24.018674.

Przejazd przez most Aradena

Dojazd do Kakos Poros ma w sobie coś dla miłośników wrażeń. Jest to przejazd przez most nad wąwozem Aradena. Niby nic strasznego, ale jest ten lekki dreszczyk emocji – szczególnie, gdy patrzysz na ten drewniany most i widzisz, jak pracuje, gdy przejeżdża po nim inny samochód. Pojawia się też myśl, czy w ogóle ktoś pomyślał o przeglądach i konserwacji. No bo znasz już trochę grecki lifestyle i wiesz, że co trzeba zrobić dziś, można też zrobić jutro 😉

Most rozciąga się nad wąwozem Aradena – bardzo głębokim i dzikim. Warto wysiąść z samochodu i trochę na niego popatrzeć. Robi niesamowite wrażenie. Latem można trafić na śmiałków, którzy skaczą na bungee z mostu prosto do wąwozu Aradena.

Trasa na Kakos Poros

Trasa na Kakos Poros zaczyna się za jednym z domków – dokładne współrzędne: 35.230314, 24.017887. Wita nas tablica informacyjna z oznaczeniem szlaku, czasem przejścia i poziomem trudności. Teraz wystarczy tylko przejść przez zagrodę dla kóz (trzeba pamiętać o zamknięciu bramki!) i można rozkoszować się trasą.

kakos poros

Trasa ma około 1,5 kilometra. Jej przejście zajmuje około godzinę w jedną stronę. Na początku musimy trochę zejść, a pod górę idziemy dopiero w drodze powrotnej. Nie ma jednak zbyt dużych przewyższeń. Idziemy trochę w cieniu i trochę w słońcu, dlatego tutaj też obowiązuje adekwatne ubranie się, zabranie ze sobą czapki, odpowiedniej ilości wody i posmarowanie się kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Nie można zapomnieć też o wygodnych butach.

Trasa na Kakos Poros prowadzi na około 600 metrowy klif. Możemy z niego podziwiać piękną panoramę na południowe wybrzeże Sfakii. Jest to też wspaniałe miejsce na odpoczynek i biwak, ponieważ są tam ławeczki i stoliki. Na Kakos Poros możemy liczyć na ciszę i spokój. Raczej nie jest to oblegany szlak. My minęliśmy dosłownie dwie osoby, które zresztą szły w przeciwnym kierunku. Będąc w okolicy warto rozważyć spacer właśnie tu, zamiast pchać się w komercyjne miejsca 🙂