BLOG KRETA MIEJSCA

Botanical Park & Gardens of Crete, czyli skondensowany raj

Ogród botaniczny na Krecie miałam okazję odwiedzić dopiero niedawno, bo w kwietniu. Często go mijaliśmy przy okazji naszych podróży do Omalos. Zawsze mówiliśmy – o, tu jeszcze możemy przyjść. Ale czas mijał i okazja powoli przepadała. Ostatecznie w końcu się udało. I była to zaskakująco dobra wycieczka. Wszystkim, którzy się wahają, polecam odwiedzić Botanical Park & Gardens of Crete. A dlaczego? Już mówię!

Ogród botaniczny na Krecie

Historia ogrodu botanicznego na Krecie sięga 2003 roku. Właśnie wtedy miał miejsce wyniszczający pożar w okolicach Skordalou. Spłonęły ogromne obszary ziemii. Ogień pochłonął niemal wszystko – w tym ponad 100 tysięcy drzew oliwnych, które miały po 400 lat. Był to ogromny cios dla mieszkańców wioski. Ta katastrofa ekologiczna – a także odejście ludzi od natury i coraz szybsze tempo życia – zainspirowała czterech braci do założenia ogrodu, który skupia w jednym miejscu różnorodną roślinność, a przy okazji jest okazją do niepowtarzalnej podróży przez świat natury i zmysłów.

Botanical Park of Crete jest systematycznie wzbogacany o nowe gatunki roślin i drzew. Na 20 hektarach ziemii znajdziemy roślinność nie tylko z Krety, ale z całego świata. Oprócz tego możemy podglądać zwierzęta – ptaki (w tym pawie), kozy kri kri, osły.

Bilet do Botanical Park of Crete kosztuje 7 euro dla osoby dorosłej. Dla dzieci jest zniżka, a najmłodsi wchodzą za darmo (szczegóły na stronie parku). Wejściówka jest bez ograniczeń czasowych. To znaczy, że możemy spędzić na terenie ogrodu tyle czasu, ile potrzebujemy. Wraz z biletem otrzymamy mapkę z zaznaczonymi trasami oraz butelkę wody.

Jak wygląda wycieczka do Botanical Park of Crete?

Zwiedzanie parku botanicznego na Krecie zajmuje około 2 godziny. Tak średnio, bo wiadomo, że każdy ma inne tempo. Jest możliwość wybrania także krótszej trasy, która skraca wycieczkę o połowę. Ja uważam, że jednak warto przejść całość, a nie jest to trudne.

Po parku cały czas poruszamy się wytyczoną ścieżką. Prowadzi ona nas w miarę tematycznie. Mamy wyznaczone m.in. ogród tropikalny, strefę drzew cytrusowych, winnicę. Osoby, które decydują się na dłuższą trasę, mogą też dotrzeć do jeziora i małego zoo. Odpoczynek pod drzewem pomarańczowym z widokiem na wodę to odpowiednia nagroda za wędrówkę. Przy każdej roślinie widnieje tabliczka z opisem (w języku angielskim i greckim). Osobom, które nie znają tych języków, polecam zainstalowanie aplikacji Google Tłumacz – ma ona opcję tłumaczenia ze zdjęć (również w czasie rzeczywistym).

Na całej trasie znajdziemy ławeczki, na których można odpocząć. Cała wycieczka to okazja do spokoju i odpoczynku. Co prawda wędrujemy, ale nie ma potrzeby się nigdzie śpieszyć (chyba, że zaraz zamykają restaurację).

Wycieczkę do ogrodu botanicznego na Krecie kończymy w tym samym miejscu, w którym się zaczęła. Jest to okazja do kupienia pamiątki. W sklepiku znajdziemy różnego rodzaju zioła, miody, oliwę z oliwek, nalewki. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że ceny są nieco wyższe.

Kreta park botaniczny

Zasmakuj ogrodu botanicznego na Krecie

Istnieje możliwość skosztowania owoców i warzyw z ogrodu botanicznego. Przy parku działa tawerna, która opiera swoją działalność na składnikach ekologicznych z własnych upraw. W menu znajdziemy kilka ciekawych pozycji. Mamy tu zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie. Ja zamówiłam pieczone ziemniaki z dodatkami, chleb z oliwą i serem, sałatkę, gulasz i świeże soki owocowe. Do tego dostaliśmy na deser talerz owoców i herbatę. Zapłaciłam 40 euro, a najadły się za to 3 osoby. Uważam tą cenę za sprawiedliwą – biorąc pod uwagę lokalizację – chociaż podejrzewam, że teraz jest już nieco drożej.

Jak dojechać do Botanica Park of Crete?

Botanical Park of Crete znajduje się 25 minut od Chanii – dokładnie na 18 kilometrze drogi krajowej prowadzącej do Omalos. Możemy tu dojechać samochodem (parking jest bezpłatny), taksówką lub autobusem. W ostatnim przypadku powinniśmy udać się na główny dworzec autobusowy. Autobus kursuje codziennie o 9:30, a wraca o 14:30 – warto jednak przejść się dzień wcześniej i przeczytać aktualny rozkład jazdy, który może zmieniać się w zależności od sezonu.

wycieczka park botaniczny Chania